Česky Deutsch
Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Rady a tipy > Návod krok za krokem: Jak namontovat sádrokarton jako profesionál

Návod krok za krokem: Jak namontovat sádrokarton jako profesionálStavíte nebo rekonstruujete a přišel čas na práci se sádrokartonem? Montáž sádrokartonu nemusí být noční můrou, pokud víte, jak na to. V tomto článku vám představíme jednoduchý návod, jak namontovat sádrokarton jako opravdový profesionál, a to krok za krokem. Tak pojďme na to!

 

Krok 1: Výběr sádrokartonů dle barvy

Sádrokartonové desky jsou dostupné v různých variantách, které se liší barvou a jsou určené pro různé použití

  • Zelený sádrokarton - vhodný pro vlhké prostory jako jsou koupelny, protože je odolný proti vlhkosti
  • Červený nebo růžový sádrokarton - poskytuje zvýšenou odolnost proti ohni a je vhodný pro použití v blízkosti tepelných zdrojů nebo na místech s vyššími požadavky na požární bezpečnost
  • Červeno zelený - poskytuje obě výhody najednou!

 

Krok 2: Příprava

Než začnete, ujistěte se, že máte všechny potřebné materiály a nářadí. Budete potřebovat sádrokartonové desky, montážní bity s dorazem (viz. přiložený obrázek), štafle, kovové profily, šrouby, měřicí pásmo, tužku, vodováhu, sádrokartonové nože, šroubovák nebo aku vrtačku a případně také laserový nivelační přístroj.

 

Krok 3: Měření a plánování 

Změřte prostor, kde budete sádrokarton instalovat. Vytvořte si plán umístění kovových profilů, které budou sloužit jako kostra pro vaše sádrokartonové desky. Nezapomeňte zohlednit místa pro elektroinstalace a jiné technické prvky.

 

Krok 4: Montáž profilů

Instalujte kovové profily podle vašeho plánu. Ujistěte se, že jsou pevně připevněné a ve správné rovině. Použijte vodováhu, abyste se ujistili, že jsou všechny profily rovné.

 

Krok 5: Příprava sádrokartonových desek

Sádrokartonové desky si připravte tak, že je nařežete na potřebné velikosti podle vašeho plánu. Využijte sádrokartonový nůž pro čisté a přesné řezy.

 

Krok 6: Montáž sádrokartonových desek

Začněte montovat sádrokartonové desky na připravené profily, tzv. rastr. Desky šroubujte šrouby vhodnými pro sádrokarton, které by neměly procházet celou tloušťkou desky. Nezapomeňte šrouby zapustit tak, aby nevyčnívaly nad povrch desky. Při montáži doporučujeme používat montážní bity s dorazem.

 makita-d-61690-bit-ph2-30mm-s-hloubkovym-dorazem.jpg
Montážní bit s dorazem

Krok 7: Spárování

Jakmile jsou všechny desky na místě, přichází na řadu spárování. Použijte spárovací pásku a spárovací hmotu pro vyplnění švů mezi deskami a zapuštění šroubů. Nezapomeňte na zpevnění rohů stěn pomocí samolepící mřížky, která spáru zpevní.

 

Krok 8: Broušení a úprava povrchu

Po zaschnutí spárovací hmoty přistupte k broušení. Cílem je dosáhnout hladkého a rovného povrchu. Po broušení odstraňte veškerý prach a připravte povrch pro další úpravy jako malování nebo tapetování.

 

Krok 9: Finální úpravy

Teď, když máte hladký povrch, můžete přistoupit k finálním úpravám - malování, tapetování nebo jiné dekorace dle vašeho výběru.

 

Závěr:

Gratulujeme, právě jste se stali mistrem v montáži sádrokartonu! S trochou trpělivosti a pečlivostí můžete dosáhnout profesionálních výsledků i ve svém domě. Nezapomeňte, že dobrá příprava a pozornost k detailům jsou klíčem k úspěchu. Přejeme vám mnoho úspěchů ve vašich dalších stavebních projektech!

 

Se sádrokartony je úzce spjatá i izolace, ale to už je další velké téma, které si zaslouží samostatný článek.

 

Tipy pro čtenáře:

  • Vždy si přečtěte návod výrobce sádrokartonu a dodržujte doporučené postupy.
  • Mějte po ruce pomocníka, nejlépe někoho, kdo již má se sádrokartony zkušenost a zároveň vám pomůže s manipulací s těžšími deskami.
  • Pokud se jedná o přepažení, vždy si předem promyslete, kde budou umístěny zásuvky a vypínače, a připravte pro ně otvory.
  • Ze sádrokartonových desek musí vždy koukat kabely pro umístění světel, aby se neporušila parotěsná fólie.
  • Při práci dodržujte bezpečnostní opatření a používejte ochranné pomůcky.