Česky Deutsch
Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Rady a tipy > Jak na ztracené bednění: Osvědčené metody a postupy pro Vaší stavbu

Jak na ztracené bednění: Osvědčené metody a postupy pro Vaší stavbu



 

Plánujete stavbu rodinného domu, terasy, zahradního domku či plotu? Zvažte použití ztraceného bednění, které nabízí jednoduché a pevné základy, vhodné i pro začátečníky.

 

Široké možnosti využití

Ztracené bednění má v praxi mnoho využití. Nejčastěji se používá při stavbě základových pásů rodinných domů, základových patek pro dřevostavby, teras, pergol a zahradních domků. Dále je ideální pro stavbu zídek, plotů, podzemních stěn a dalších stavebních konstrukcí.

 

Snadná a efektivní stavebnice

Tento systém tvarovek, které do sebe díky zámkům snadno zapadají, funguje jako jednoduchá stavebnice. Po vylití betonem zůstávají tvarovky součástí základu, čímž se "ztratí". Nemusíte se obávat, že by výsledný beton časem ztratil svůj tvar nebo nosné vlastnosti. Moderní technologie zajišťují, že tvarovky jsou mrazuvzdorné, rozměrově přesné, minimálně nasákavé a odolné vůči požáru.

 

Postup výstavby

Základy ze ztraceného bednění se provádí podle projektové dokumentace. Projektant navrhuje tvar základů a hloubku založení na základě geologických a klimatických podmínek v místě stavby a zatížení, které je třeba přenést do podloží. První úroveň základu se obvykle provádí z betonu litého do vykopané rýhy. V této fázi se také umísťují svislé kotevní pruty výztuže, pokud je to předepsáno. Pro přesnou část základu, která vyčnívá nad terén, se používají tvárnice ztraceného bednění. Po zatvrdnutí podkladového betonu se první řada tvárnic vkládá do vrstvy čerstvé cementové malty, další řady se pak skládají na sucho a pokládají se na vazbu, podobně jako cihly. Tvárnice je možné snadno přeříznout úhlovou bruskou s diamantovým kotoučem nebo stolní pilou na beton.

 

Nezapomeňte na výztuže

Současně s pokládáním tvárnic se do konstrukce vkládají pruty ocelové výztuže, obvykle o průměru 8–10 mm, které se ukládají vodorovně i svisle. Pro vodorovnou výztuž jsou na bocích tvárnic již z výroby připravené výkroje. Statický návrh určuje průměr a množství prutů výztuže. Svislá výztuž je v patě ztraceného bednění již osazena v betonovém základu, kde by měla přečnívat alespoň o 0,8 m.

 

Betonování na závěr

Po vyskládání základů ze ztraceného bednění přichází na řadu betonáž. Beton můžete namíchat svépomocí, ale pro větší základy je vhodné využít předem namíchanou směs určenou pro výplň ztraceného bednění. Betonovat se doporučuje maximálně tři řady najednou. Další betonáž lze provést po 24 hodinách. Při betonáži a zrání betonu by teplota neměla být nižší než 5 °C, tvarovky je nutné před betonáží pokropit vodou, avšak na dně nesmí zůstat stát voda. Po betonáži je konstrukci třeba chránit před intenzivním deštěm i rychlým vysycháním.

 

Potřebujete poradit s výběrem správné velikosti ztraceného bednění a materiálu pro betonování? Navštivte naše stavebniny, kde s Vámi rádi probereme detaily.