Česky Deutsch
Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Rady a tipy > Jak správně používat PUR pěnu?

Jak správně používat PUR pěnu? 

V tomto článku vás seznámíme s postupem používání montážních PUR pěn. Ukážeme vám, jak postupovat při různých způsobech využití a na co si dát pozor.

 

PUR pěna je skvělým pomocníkem nejen pro profesionální řemeslníky, ale i pro kutily. Ať už potřebujete vyplnit dutiny, přilepit nebo zaizolovat stavební konstrukce a sanitární vybavení, sáhněte po ní. Pokud nemáte s používáním pěn na bázi polyuretanu velké zkušenosti, následující řádky jsou určené právě pro vás.

 

Výběr správného typu PUR pěny

Na trhu je k dispozici mnoho stavebních hmot. Podle schopnosti zvětšovat svůj objem se dělí na nízkoexpanzní a vysokoexpanzní. Mnoho PUR pěn je díky dobré přilnavosti na různé povrchy univerzální, některé jsou však navrženy pro specifické účely (např. studnařské, kanalizační, zimní, zdicí a další pěny).

 

Před nákupem pěny se seznamte s jednotlivými typy a jejich vlastnostmi, a vyberte tu, která nejlépe vyhovuje vašim potřebám. Připravili jsme pro vás přehled PUR pěn a jejich vlastností, který vám pomůže se zorientovat.

 

Nemáte aplikační pistoli? Pořiďte pěnu s hadičkou

Profesionálové používají pro aplikaci PUR pěn aplikační pistole, které umožňují regulaci množství vytlačované pěny, což usnadňuje přesné dávkování a nanášení.

 

Pokud s PUR pěnou pracujete jen příležitostně, nemusíte aplikační pistoli pořizovat. Montážní pěny se často dodávají s plastovou hadičkou, takže jsou připravené k okamžitému použití. Při nákupu si však dejte pozor, abyste nekoupili pěnu v kartuši s paticí NBS, která je určena pouze pro použití s aplikační pistolí.

 

Montážní pěny s aplikátorem Genius Gun

Díky patentovanému aplikátoru Genius Gun je nanášení pěny precizní a snadné. Aplikátor umožňuje práci kdykoliv přerušit a bezpečně uzavřít, takže náplň můžete spotřebovat postupně bez nebezpečí zalepení ventilu.

 

Příprava povrchu před aplikací

Než začnete s lepením nebo vyplňováním mezer, připravte povrch. Přestože montážní pěny zvládají určitou míru znečištění, pro lepší přilnavost je vždy dobré povrch očistit. Prach a další nečistoty z mezer vymeťte nebo vysajte. Při lepení na stěny odstraňte zbytky omítky či nátěru, který špatně drží. Na savé podklady doporučujeme použít penetrační nátěr.

 

Postup při práci s PUR pěnou

Před nanášením pěnu důkladně protřepejte. Při práci na větších plochách občas tubou zatřepejte i během práce, aby se pěna správně promíchala. Před aplikací povrch zvlhčete vodou a po nanesení zvlhčete i samotnou pěnu.

 

Montáž rámů oken a dveří

Mezery vzniklé při osazování rámů a zárubní vyplňte nízkoexpanzní PUR pěnou. Pěnu aplikujte pomocí trubičky nebo pistole odspoda nahoru. Pěnu je třeba ochránit před UV zářením, protože by mohla degradovat.

 

Montáž vany a sprchového koutu

Nízkoexpanzní pěny jsou vhodné i pro fixaci van a sprchových koutů. Pěnu nanášejte ve vrstvách a dbejte na to, aby se vana nebo vanička nezvedla. Zátěž odstraňte až po 10 až 15 hodinách.

 

Lepení cihel

Pro lepení cihel a pórobetonových tvárnic používejte zdicí lepidla na polyuretanové bázi. První řadu cihel pokládejte na lepidlo nanesené ve dvou pruzích a další vrstvy vždy do pěti minut od aplikace.

 

Lepení deskových materiálů

PUR pěny jsou vhodné i pro lepení polystyrenu, sádrokartonu, dřevotřísky či OSB desek. Naneste pěnu po obvodu desky a do středu přidejte vrstvu ve tvaru vlnovky, přitiskněte na podklad a vyrovnejte.

 

Vyplňování dalších dutin a mezer

PUR pěny jsou ideální pro vyplňování dutin a mezer na stavbách, při instalacích nebo studnařských pracích. Pro specifické aplikace, jako jsou studny nebo kanalizační roury, použijte speciální pěny určené pro tyto účely.

 

Odstranění přebytečné pěny

Přebytečnou pěnu odřízněte zhruba hodinu po aplikaci. Řezání zaschlé pěny je snadné, jen si dejte pozor, abyste nepoškodili okolní povrchy.

 

Ochrana před znečištěním

Při aplikaci je PUR pěna lepivá, proto ji okamžitě odstraňte z míst, kde nemá být. Použijte speciální čistič na nevytvrzenou pěnu a aplikační pistoli po použití důkladně vyčistěte. Pracujte s ochrannými pomůckami, aby pěna nepřišla do kontaktu s kůží a sliznicemi.

Montážní pěny jsou ve stavebnictví stejně důležité jako tmely a silikony. 

 

Chcete poradit? Jsme tu pro Vás a na naší pobočce s Vámi rádi probereme detaily.